دسته بندی محصولات

مواد جایگزین وایتکس

مواد جایگزین وایتکس

وایتکس چیست؟

سفیدکننده ها انواع گوناگونی دارند که وایتکس یکی از آن هاست. این مواد محلول در آب است و رنگ آن نزدیک به زرد و طعم و بوی تندی نیز دارد. وایتکس ناپایدار بوده و در اثر نور و حرارت خاصیت خود را به مرور زمان از دست می دهد. وایتکس محلولی است که 10 تا 16 درصد آن را هیپوکلریت سدیم فعال در آب تشکیل می دهد. 

برای خرید عمده جرمگیر و سفید کننده به قیمت ارزان و مناسب از شرکت تامین فلات یکی از مراکز پخش در شهر تهران می توانید با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

موارد استفاده از وایتکس

موارد استفاده از وایتکس شامل موارد زیر می باشد.

 1. برای نابود کردن میکروب ها از جمله قارچ ها، ویرووس ها و باکتری ها 
 2. استفاده از آن به عنوان ضد عفونی کننده 
 3. برای پاک کردن لکه های قهوه، خون، کپک، تنباکو، آب میوه و بسیاری از لکه های دیگر 
 4. سفید کننده برای انواع پارچه های پنبه، کتان، ابریشم و … 

شوینده های طبیعی جایگزین وایتکس

در هنگام تمیز کاری، وایتکس کاربرد فراوانی دارد که در بیشتر خانه تکانی ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما با توجه به اینکه وایتکس خطرات فراوانی نیز به همراه دارد بهتر است کمتر از آن استفاده نماییم. در هنگام استفاده از وایتکس گازهای خطرناکی متصاعد شده که برای کودکان بسیار خطرناک می باشد و همچنین وایتکس یک ماده خورنده می باشد. در این قسمت به تعدادی از مواد که می توان به جای وایتکس از آن ها استفاده نمود، پرداخته ایم.

آب لیمو

آب لیمو که شامل اسید سیتریک است یک پاک کننده قوی و غیر رسمی و همچنین خوشبو می باشد. برای این کار می بایست یک لیمو را از وسط نصف کنید و آب آن را بگیرید. از آب لیمو می توانید برای تمیز کردن توالت، سینک ظرفشویی، تخته برش و … استفاده کنید. همچنین می توانید آب لیمو را گرفته و با مقداری آب مخلوط کنید و روی سطوحی از قبیل اپن و میز اسپری نمایید تا محل های مورد نظر خود را ضدعفونی نمایید.

آبلیمو جایگزین وایتکس

روغن درخت چای

مورد دیگر از جایگزین های وایتکس روغن درخت چای است. برای این کار می توانید چند قطره روغن درخت چای را با مقداری آب گرم در یک بطری اسپری مخلوط کنید و از آن بر روی سطوح مختلفی از جمله زمین، پیشخوان، حمام و … بپاشید. خواهید دید که تمیز کردن این مناطق بسیار سریع و راحت خواهد بود و همچنین بوی خوبی نیز خواهد داشت.

روغن درخت چای جایگزین وایتکس

بوراکس

یکی دیگر از جایگزین های وایتکس، بوراکس می باشد. بوراکس یک تمیز کننده و ضد عفونی کننده عالی به شمار می رود. بوراکس را با آب مخلوط کرده و از آن برای تمیز کردن سطوح کثیف از جمله توالت استفاده نمایید. همچنین می توانید آن را با پودر لباسشویی مخلوط کرده و لباس هایتان را بشویید.

بوراکس جایگزین وایتکس

صابون کاستیل 

صابون کاستیل تهیه شده از روغن زیتون است و جایگزین مناسبی برای وایتکس می باشد زیرا می توان آن را به همراه جوش شیرین، سرکه و بوراکس در لباسشویی نیز استفاده کنید. این صابون برای کودکان کاملا بی خطر است و برای استفاده از آن می بایست آن را رقیق کنید و برای تمیز کردن کف، ظروف و حمام از آن استفاده نمایید. 

صابون کاستیل جایگزین وایتکس

سرکه 

اگرچه سرکه بوی خوبی ندارد اما یک جایگزین مناسب برای وایتکس می باشد. سرکه خاصیت اسیدی دارد و باعث تمیزی خواهد شد. برای تمیز کردن با استفاده از سرکه می بایست سرکه را با آب مخلوط کرده و درون یک بطری اسپری بریزید و بر روی محل های کثیف بپاشید و همچنین می توانید مخلوط سرکه و آب را مستقیما بر روی پارچه و دستمال ریخته و محل مورد نظر را تمیز کنید.سرکه همچنین یک سفید کننده قوی برای لباس ها می باشد. 

سرکه جایگزین وایتکس

جوش شیرین

از جوش شیرین تقریبا برای پاک کردن اکثر لکه ها می توان استفاده کرد. برای استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن می بایست ابتدا جوش شیرین را با آب و یا سرکه مخلوط نمایید و خمیر بدست آمده را بر روی محل های مورد نظر از جمله توالت، حمام و یا آشپزخانه بریزید و لکه های سرسخت را از بین ببرید.

جوش شیرین جایگزین وایتکس

پراکسید هیدروژن یا آب اکسیژنه 

پراکسید هیدروژن یا آب اکسیژنه ماده ای می باشد که خاصیت ضدعفونی کننده دارد و به عنوان ضدعفونی کننده‌ی زخم و وسایل در جعبه‌ی کمک‌های اولیه  یافت می شود. این ماده می‌تواند با قارچ‌ها مبارزه کند، بوی نامطبوع را از لباس‌ها بگیرد و آن‌ها را سفید و تمیز نماید. برای لکه‌زدایی لباس‌ها می توانید یک استکان پراکسید هیدروژن را به لباس‌ها اضافه نمایید. همچنین می توانید برای ضدعفونی کردن سطوح دستمالی را به آب اکسیژنه‌ی ۳٪ آغشته کنید و آن را روی سطوح بکشید تا تمام باکتری‌ها را از بین بروند.

آب اکسیژنه جایگزین وایتکس

نور خورشید

ممکن است عجیب به نظر برسد اما نور خورشید نیز می تواند جایگزین مناسبی برای وایتکس باشد. اگر لباس های سفید خود را در مقابل نور خورشید قرار دهید خواهید دید که لباس هایتان حسابی سفید خواهند شد و همچنین در عین حال ضد عفونی نیز می شوند.

نور خورشید جایگزین وایتکس

نکات ضروری در استفاده از وایتکس 

 • هرگز نباید وایتکس را با مواد شوینده دیگر مخلوط نمایید. 
 • افرادی که بیماری هایی از قبیل بیماری های قلبی، آسم و … دارند، نباید در معرض وایتکس قرار بگیرند.
 • وایتکس را می بایست در جای خنک و دور از نور خورشید نگهداری کنید. 
 • در حین استفاده از وایتکس می بایست از دستکش و ماسک استفاده کنید. 
 • وایتکس را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • پس از استفاده از وایتکس در آن را محکم ببندید.
 • در هنگام استفاده از وایتکس در و پنجره ها را باز بگذارید.
 • از وایتکس بر روی فلزات و البسه رنگی و همچنین سطوح رنگ شده نباید استفاده کنید. 

مصارف استفاده صنعتی از وایتکس 

 1. گندزدایی و ضدعفونی کردن بیمارستان ها 
 2. گندزدایی استخرها
 3. اضافه کردن در فاضلاب ها به منظور کاهش بوی نامطبوع 
 4. گندزدایی چاه های آب